Partner serwisu
23 maja 2025

Żywiec Zdrój powraca z kampanią sadzenia drzew! Kolejny milion wspierający retencję wody.

Kategoria: Aktualności

Żywiec Zdrój kontynuuje swoje długoletnie działania na rzecz ochrony zasobów wodnych – w 2025 roku wraz z Lasami Państwowymi posadzi kolejny milion drzew. Dotychczas, we współpracy  z leśnikami, zasadzono już 8 milionów drzew. Celem tych działań jest wspieranie naturalnej retencji wody, co stanowi integralną część zaangażowania marki w ochronę środowiska i bycie po stronie natury.  

Z najnowszych badań zrealizowanych dla Koalicji Dbamy o Wodę przez SW Research wynika, że aż 68% 1 Polaków uważa, iż dostęp do słodkiej wody będzie w przyszłości coraz trudniejszy. Choć ilość wody na Ziemi pozostaje niezmieniona, to jej postać dostępna do wykorzystania - zwłaszcza wody pitnej - staje się coraz mniej osiągalna. Polska znajduje się w europejskim ogonie pod względem odnawialnych zasobów słodkiej wody przypadającej na jednego mieszkańca2. Z tego powodu tak ważne jest podejmowanie działań, których celem jest ochrona zasobów wodnych. Żywiec Zdrój od lat stoi Po Stronie Natury i podejmuje szereg inicjatyw, których celem jest zwiększenie retencji wody w Polsce.     

 

8 milionów drzew i sadzimy dalej 

Drzewa są jednym z  sprzymierzeńców w walce o zasoby wodne w naturze. Od 2009 roku Żywiec Zdrój wspólnie z Lasami Państwowymi posadził już 8 milionów drzew uzupełniając drzewostany na powierzchni blisko 1000 ha, co najlepiej pokazuje skalę zaangażowania marki w działania na rzecz środowiska. W tym roku firma planuje kolejne nasadzenia. Dzięki zaangażowaniu Żywiec Zdrój, w wybranych nadleśnictwach, w tym dotkniętych skutkami powodzi, pojawi się w sumie milion nowych drzew – buków, jodeł, modrzewi i jesionów.

– Drzewa  to nasi naturalni strażnicy wody w naturze. Od samego początku celem naszych działań jest troska o naturę, dlatego stale szukamy rozwiązań, które pozwolą nam ją chronić, a w szczególności wspierać zatrzymywanie wody   w środowisku. Woda to życie, a drzewa pomagają w jej magazynowaniu. Naszą misją jest pokazanie, że dzięki drzewom dbamy o wodę w naturze – mówi  Elżbieta Olszewska, Senior Brand Managerka marki Żywiec Zdrój. 

 

Drzewa chronią przed suszą i przed powodzią 

Drzewa to strażnicy wody – dosłownie. Ich obecność w krajobrazie wpływa na jakość, ilość i obieg wody  w przyrodzie. Korzenie drzew spulchniają glebę, tworząc mikrokanaliki, które ułatwiają wsiąkanie   i magazynowanie wody opadowej. To naturalna retencja – zatrzymywanie wody tam, gdzie spadła, zamiast pozwalać jej szybko spłynąć. Drzewa również oczyszczają wodę – ich korzenie działają jak biologiczne filtry, zatrzymując zanieczyszczenia i poprawiając jakość wód gruntowych. Nie tylko gleba zyskuje – również powietrze. Liście regulują parowanie wody, dzięki czemu wpływają na lokalną wilgotność i mikroklimat. Dzięki temu drzewa wspierają obieg wody „od korzeni do chmur” – i z powrotem. 

 

- Lasy Państwowe każdego roku przeprowadzają odnowienia i zalesienia na ogromną skalę. Dlatego  lasów   w Polsce przybywa i są one coraz bardziej różnorodne gatunkowo, co zwiększa ich odporność na choroby i zmiany klimatu. Rocznie sadzimy  nawet pół miliarda drzew, a także wspieramy odnowienia naturalne. Leśnicy prowadzą także szereg działań,  by  zatrzymać wodę w lesie. Zbudowaliśmy już tysiące: zbiorników retencyjnych, przepustów, zastawek – które pozwalają zatrzymać miliony metrów sześciennych wody w lasach. Chronimy bagna, torfowiska i tereny podmokłe, wszystko po to by zaadaptować lasy do zmiany klimatu. Cieszymy się, że są takie firmy jak Żywiec Zdrój, które postanowiły wesprzeć nasze działania - powiedział Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. 

W obliczu zmian klimatu i ściśle powiązanego z nimi kryzysu wodnego, ochrona zasobów wodnych staje się jednym z największych wyzwań naszych czasów. Coraz częstsze i dotkliwsze susze, a zarazem gwałtowne, nawalne opady stają się naszą codziennością. Działania podejmowane przez firmy związane z ochroną ekosystemów wodnych i od wód zależnych oraz wzmacniające zieloną i błękitną infrastrukturę - w tym np. poprzez sadzenie drzew - mają realne przełożenie na łagodzenie tych negatywnych zjawisk i adaptację do nich -  mówi Maria Andrzejewska, Dyrektorka Generalna UNEP GRID Warszawa. 

 

Po stronie natury 

Działania w ramach programu Po stronie natury, to trzy główne inicjatywy tworzące wieloletnią strategię ochrony zasobów wodnych. W jej skład wchodzi sadzenie drzew, które rozpoczęto 16 lat temu w odpowiedzi na realną potrzebę rewitalizacji drzewostanu na terenie Puszczy Karpackiej. Drugi filar to program Kwietne Łąki, w ramach którego Żywiec Zdrój dba o łąki na wybranych terenach powiatu żywieckiego – obecnie projektem objętych jest już blisko 63ha. Trzecim niezwykle ważnym przedsięwzięciem jest projekt Kropla do Kropli, którego zadaniem jest ponowne uwodnienie osuszonych torfowisk. Dzięki temu działaniu możliwe będzie przywrócenie zdolności mokradeł do gromadzenia zasobów wodnych, ograniczenia emisji, a docelowo trwałego pochłaniania dwutlenku węgla oraz zachowania różnorodności biologicznej. 

źródło: informacja prasowa
fot. informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ