Partner serwisu
Tylko u nas
07 kwietnia 2023

Drugie życie wychmielin browarniczych

Kategoria: Artykuły z czasopisma

W dobie wdrażania gospodarki obiegu zamkniętego i w związku z ciągłą produkcją odpadów przez browary – w tym wychmielin – konieczne staje się ich racjonalne zagospodarowanie.

Drugie życie wychmielin browarniczych

W Europie w 2020 roku wyprodukowano ponad 341 000 tys. hl piwa, z czego w Polsce powstało go ponad 39 000 hl [1]. Browary potrzebują czterech głównych surowców: wody, słodu, drożdży oraz chmielu. W procesie powstają liczne odpady, takie jak ścieki, drożdże odpadowe, wysłodziny oraz wychmieliny (fot. 1).


 
FOT. 1 Suszone wychmieliny browarnicze
Źródło: zasoby autorów

 

W związku z ciągłą produkcją odpadów przez browary koniecznym staje się ich racjonalne zagospodarowanie. Wysłodziny browarnicze i drożdże odpadowe posiadają cały wachlarz potencjalnych zastosowań, jednak najczęściej pozyskiwane są przez hodowców bydła w celach paszowych. Wychmieliny nie są obecnie masowo wykorzystywane i najczęściej poddaje się je kompostowaniu, jak większość odpadów roślinnych.


Trochę o chmielu
Chmiel (Humulus L.) to wieloletnia, dwupienna roślina pnąca o pędach nadziemnych zamierających na zimę i łodydze pokrytej haczykowatymi włoskami czepnymi. Należy do grupy pokrzywowatych i rodziny konopiowatych. Łatwo rozmnaża się wegetatywnie z pędów podziemnych [2], [3]. W browarnictwie wykorzystuje się wyłącznie szyszki żeńskie posiadające w tarczkach gruczołowych lupulinę – a w niej z kolei występują żywice chmielowe pożądane w produkcji piwa.


Obecnie wyróżnia trzy gatunki chmielu:

  • •    Chmiel zwyczajny, Humulus lupulus – gatunek wykorzystywany w browarnictwie [4].
  • •    Chmiel japoński Humulus japonicus – gatunek niemający zastosowania w piwowarstwie ze względu na brak pożądanych żywic, wykorzystywany jako roślina ozdobna [5].
  • •    Humulus yunnanensis – gatunek endemiczny występujący w prowincji Yunnan w Chinach [4].


Ponad 95% światowej uprawy chmielu wykorzystywane jest w browarnictwie, a pozostała część – głównie w celach kosmetycznych. Najwięksi wytwórcy chmielu na świecie to USA (stany Waszyngton i Idaho) i Niemcy (region Hallertau) – 75-80% światowej produkcji [5]. Ponadto znaczącymi producentami są też: Czechy, Polska, Słowenia, Wielka Brytania, Ukraina, Chiny, Republika Południowej Afryki, Australia i Nowa Zelandia.


Szyszka chmielowa składa się w głównej mierze z celulozy, chociaż dla piwowarów najważniejsze są inne związki, które odpowiadają za cechy organoleptyczne wytworzonego produktu (tabela 1). Wśród najważniejszych substancji obecnych w chmielu są olejki eteryczne nadające piwu przyjemny, ziołowy charakter oraz a-kwasy i b-kwasy odpowiadające częściowo za aromat, a głównie za goryczkę omawianego trunku [5], [6].

 

Skład szyszki chmielowej w %

a-kwasy

2-14

b-kwasy

1-10

Olejki eteryczne

0,5-1,5

Polifenole

2-5

Kwasy tłuszczowe

Ilości śladowe - 25

Białka

15

Celuloza

40-50

Woda

8-12

Pektyny

2

Popiół (sole)

10

TAB. 1 Skład szyszki chmielowej (opracowano na podstawie [6])
Źródło: zasoby autorów

Zbiory chmielu odbywają się późnym latem lub wczesną jesienią – wtedy właśnie szyszki są dojrzałe i zawierają najwięcej pożądanych żywic. Świeżo po zbiorze mają one 75-80% wilgotności negatywnie wpływającej na ich trwałość, w związku z czym pierwszym etapem przerobu chmielu jest jego suszenie. Proces ten odbywa się w temperaturach rzędu 65-70⁰C, aż do zredukowania wilgotności do poziomu 10%, po czym produkt może być wysyłany do odbiorców.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ