Partner serwisu

RELACJA

Kategoria: IV Konferencja Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Spożywczym

Producenci żywności nie mogą pozwolić sobie na przestoje w produkcji – o jej ciągłość dbają odpowiednie służby. Przed działami utrzymania ruchu więc nie lada wyzwanie. O najważniejszych problemach rozmawiali specjaliści UR z zakładów spożywczych podczas kolejnej edycji konferencji, jaka miała miejsce 26-27 kwietnia 2012 w malowniczym Szczyrku.

RELACJA

 Oszczędności
Jednym z rozwiązań, pozwalających zoptymalizować koszty, jest linia transportowa, pracująca na sucho bez wykorzystania smarów, o czym mówił Sławomir Płachetko z firmy Archimedes. Linia ta m.in. redukuje hałas oraz wpływa stabilnie na transport produktów. To nie jedyne rozwiązania pozwalające na oszczędności. O obniżaniu energochłonności wspominali też przedstawiciele firmy Grundfos Pompy czy Bonfiglioli.

Poprawa efektywności energetycznej to nie tylko odpowiednie urządzenia. Podstawą jest świadomość wielkości zużycia energii i potencjału jej oszczędności, na co zwrócił uwagę Roman Kołodziej. Narzędziem, pozwalającym zidentyfikować tę kwestię, jest audyt energetyczny.

IV edycja konferencji „Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Spożywczym" odbyła się w dniach 26-27 kwietnia w hotelu Meta w Szczyrku. Honorowym Gospodarzem imprezy była Kompania Piwowarska SA (uczestnicy zwiedzali należący do tej spółki browar w Tychach), natomiast rolę partnera pełnił Gomar z Pińczowa.


Odpowiednie zarządzanie

Przy rozbudowanym parku maszynowym ważne jest odpowiednie podejście do zarządzania utrzymaniem ruchu, czyli Total Productive Maintenance (TPM). TPM zakłada zero awarii i defektów wynikających z pracy maszyn. Kluczem jest tu wykorzystanie wiedzy pracownika obsługującego maszynę tak, aby zapobiegła awariom.

Swoim doświadczeniem w tym zakresie podzielił się Tomasz Duś i Rafał Gałosz z Kompanii Piwowarskiej. Za pomocą odpowiedniego sprzętu służby utrzymania ruchu w KP dokonują analizy urządzeń w celu poznania stanu technicznego maszyn. Badania dokonywane w firmie pozwalają zwiększyć efektywność parku maszynowego, pracownicy UR mogą planować prace z dużym wyprzedzeniem, a remonty diagnozowanych maszyn mogą wykonywać w oparciu o ich faktyczny stan techniczny, natomiast wdrożenie diagnostyki wymusza na pracownikach służb technicznych podnoszenie swoich kwalifikacji. To tylko kilka korzyści wynikających z zastosowania metod diagnostyki w tyskim browarze. Aby pokazać zalety tych metod, przedstawiciele Kompanii Piwowarskiej przedstawili przykłady napraw wykonanych na podstawie informacji uzyskanych z badań diagnostycznych. Obszary, jakie zostały objęte naprawą, to: separator w leżakowni, monoblok na linii rozlewniczej oraz pompa w warzelni. Te studium przypadku awarii, jakie udało się wykryć w browarze, pozwoliło uczestnikom konferencji na porównanie swoich doświadczeń w tym zakresie.


Narzędzia informatyczne
Doświadczenia innych zakładów są zawsze bardzo przydatne dla służb UR. Małgorzata Jasiulewicz-Kaczmarek z Politechniki Poznańskiej zachęcała uczestników do tworzenia jednej bazy danych, zebranej z różnych przedsiębiorstw. Dzięki temu można korzystać z dobrych rozwiązań i uniknąć przestojów w produkcji.

Aby zrealizować zadania wynikające z różnorodnych prac inżynierskich, potrzebne są odpowiednie narzędzia informatyczne. Jest to szczególnie istotne, kiedy realizacja zadania wymaga wzięcia pod uwagę wielu aspektów. Sytuacja ta jest bardzo charakterystyczna dla działań w obszarze utrzymania ruchu, o czym mówił Andrzej Loska z Politechniki Śląskiej. Podstawą podejmowania optymalnych decyzji jest informacja o szerokim zakresie oraz narzędzia pozwalające na gromadzenie wiarygodnych danych, jak również dostęp do nich. Niestety, obecnie około 70% przedsiębiorstw nie stosuje żadnych narzędzi do wspomagania zarządzania UR. A jeśli już decyduje się na takie rozwiązanie, to poszukuje konkretnego narzędzia, które – jak się okazuje – nie spełnia określonych zadań. Andrzej Loska zachęcał, aby najpierw zastanowić się nad celem tego narzędzia, a dopiero na koniec zdecydować, jakiego rodzaju. Dziś bardzo często podejście do komputerowego wsparcia jest niejako „od tyłu”. A takich błędów można uniknąć.

Honorowy Gospodarz  Partner Patronat merytoryczny:

Kompania Piwowarska S.A.

Przetwórstwo Owoców i Warzyw "GOMAR"

BalticBerg Consulting

 WoMa Solution
Wojciech Mączyński

 

Patronat medialny: Organizator

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ