Najlepsze rozwiązania dla UR
To tytuł panelu wprowadzającego (zorganizowanego w ramach konferencji Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Spożywczym), w czasie którego poruszono tematy z zakresu nowoczesnych rozwiązań oraz stretegii UR.
Pierwszy referat Uniwersalna platforma zarządzania predyktywnym utrzymaniem ruchu infrastruktury produkcyjnej wygłosił dr hab. inż. Mariusz Bednarek, prof. WSB Warszawa. Podczas wykładu omówił rozwój koncepcji utrzymania ruchu oraz cele i zadania jako rozwiązania dla MŚP: zarówno dla nowej, jak i modernizowanej infrastruktury produkcyjnej. Następnie prelegent skupił się na celach działania oraz opracowaniu i wdrożeniu uniwersalnego systemu wspomagania decyzji i działań w zakresie przewidywania i
konserwacji wszelkich typów urządzeń.
Szczegółowo zostały przedstawione wszystkie moduły takiej platformy:
1. Zarządzanie platformą
2. Czujniki, opomiarowanie i akwizycja danych
3. Modelowanie & analityka Big Data
4. Integracja utrzymania ruchu z planowaniem produkcji
5. W fazie rozwoju: Wizualizacja informacji o stanie linii w oparciu o AR (rzeczywistość rozszerzoną)
Kolejny prelegent, Tomasz Ibrom (firma YOKOGAWA) skupił się na Predykcyjnym utrzymaniu ruchu dzięki IIoT. Podkreślał wagę wydajności, która jest kluczem do maksymalizacji działań. Prelegent przedstawił również, jak rozwijała się transformacja cyfrowa w przeciągu ostatnich lat oraz jakie technologie zostały tu wykorzystane.
Do transformacji cyforwej motywują dwa czynniki: chęć automatyzacji i nadążania za zmianiami oraz czynniki technincze, które stawiają na autonomię m.in technologii dostaw. W trakcie prelekcji zostały omówione wszystkie aspekty składające się na predykcyjne utrzymanie ruchu dzięki platformie YOKOGAWA JOIN.
Ostatnim wystąpieniem w sesji wprowadzającej była prelekcja Michała Kozłowskiego, który reprezentował Gospodarza Honorowego - Browar Kasztelan, Carlsberg Polska.
Strategia Utrzymania Ruchu w Carlsberg Supply Chain Company to tytuł referatu, w którym prelegent wyjaśnił, jak UR wygląda w Carlsbergu. Na początek została przedstawiona klasyfikacja urządzeń oraz priorytezacja maszyn. Za tymi działaniami idzie skupienie się na tych najważniejszych maszynach oraz podział odpowiedzialności. Następnie przedstawiono analizę awarii, które są wykonywane w browarach z Grupy Carlsberg.
- Przykładowo, na linii puszkowej występuje awaria, z której musimy stworzyć raport. Awaria, która trwała 25 minut lub wiecej, zaczyna się od raportu powstającego z "pierwszej ręki". Następnie przechodzi przez techników, a finalna wersja trafia do aplikacji i jest weryfikowana przez członków procesu. Następnie awaria omawiana jest na cotygodniowym spotkaniu i zostaje "na tapecie" przez kolejne 12 tygodni.
***
XIII Konferencja Utrzymanie Ruchu w Przemyśle Spożywczym odbywa się w dniach 22-23 września br. w Płocku. Organizatorem wydarzenia jest firma BMP, wydawca magazynu „Kierunek Spożywczy” oraz portalu www.kierunekspozywczy.pl. Rolę Honorowego Gospodarza pełni Browar Kasztelan w Sierpcu, Carlsberg Polska.
Komentarze