Partner serwisu
02 kwietnia 2024

Polskie produkty żywnościowe coraz bardziej przyciągają uwagę konsumentów

Kategoria: Aktualności

Z badania przeprowadzonego przez Kantar Polska wynika, że 60% mieszkańców naszego kraju planuje zwiększyć zakupy rodzimych owoców i warzyw. Preferencje dotyczące owoców koncentrują się na jabłkach, truskawkach, czereśniach, malinach, śliwkach, gruszkach i borówkach, natomiast w kategorii warzyw największą popularnością cieszą się pomidory, ogórki, ziemniaki, marchew, cebula, kapusta i papryka.

Polskie produkty żywnościowe coraz bardziej przyciągają uwagę konsumentów

Polskie produkty żywnościowe, w szczególności warzywa i owoce, coraz bardziej przyciągają uwagę konsumentów, szczególnie w obliczu nadchodzącego sezonu. To, co lokalne i dostępne sezonowo, zdobywa na znaczeniu, co potwierdzają wyniki niedawnych badań przeprowadzonych przez Kantar Polska. Ponadto prof. Ewa Stachowska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, jak ważne jest wspieranie rodzimych producentów poprzez zakupy krajowych produktów, co przekłada się na korzyści zarówno dla rolników, jak i samych konsumentów.

Zainteresowanie produktami lokalnymi jest coraz większe, a Polacy wykazują preferencje dla określonych rodzajów owoców i warzyw. Wśród ulubionych owoców wymieniają jabłka, truskawki, czereśnie, maliny, śliwki, a także inne, mniej popularne gatunki. Podobnie jest w przypadku warzyw, gdzie na czołowe miejsca wysuwają się pomidory, ogórki, ziemniaki i inne.

Mimo wzrostu konsumpcji owoców i warzyw, zdaniem dr Beaty Sińskiej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Polacy wciąż spożywają ich za mało, co wskazuje na potrzebę dalszej edukacji w tym zakresie. Dr Agnieszka Orzeł z Niwa Hodowla Roślin Jagodowych zauważa pozytywne zmiany w świadomości konsumentów, co sprzyja rodzimej produkcji, szczególnie w kategorii owoców jagodowych.

Podkreśla się również wartość wyboru produktów lokalnych, które ze względu na krótką drogę do konsumenta, są bardziej wartościowe odżywczo. Pandemia COVID-19 miała znaczący wpływ na zmianę podejścia Polaków do żywności – coraz więcej czasu poświęcali na gotowanie, co zmniejszyło postrzeganie warzyw i owoców jako trudnych i czasochłonnych w przygotowaniu.

Nadchodzący sezon sprzyjać będzie dalszym dyskusjom na temat jakości i pochodzenia spożywanej żywności. Może to być korzystny czas dla sprzedaży detalicznej produktów rolnych, kooperatyw czy samozbiorów, z truskawkami i pomidorami jako produktami wiodącymi.

Przedstawione dane pochodzą z badań przeprowadzonych przez CBOS i Kantar Polska w marcu 2024 roku, wskazując na rosnące zainteresowanie Polaków żywnością krajową i świadome wybory konsumenckie w tym obszarze.

źródło: informacja na podstawie www.wczorajnatalerzu.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ