Partner serwisu
23 maja 2024

30 lat zrównoważonej produkcji w Polsce – Goodvalley świętuje swój jubileusz

Kategoria: Aktualności

Zrównoważona produkcja w świetle przepisów krajowych i unijnych nabiera coraz większego znaczenia. Są jednak firmy, które w tym modelu działają już od lat. Należy do nich Goodvalley Polska, które w tym roku obchodzi swój jubileusz. 30 lat istnienia firmy w Polsce to okres zrównoważonej produkcji, hodowli oraz rolnictwa przyjaznego naturze.

30 lat zrównoważonej produkcji w Polsce – Goodvalley świętuje swój jubileusz

Goodvalley to synonim nowoczesnego polskiego rolnictwa, opartego na tradycyjnych wartościach, którego historia sięga 1994 roku. Inicjator modelu „od pola do stołu” od samego początku pracował w duchu zrównoważonego rolnictwa, a 5 lat później rozszerzył działalność o przetwórstwo. Obecnie może pochwalić się 25 lokalizacjami, znajdującymi się na terenie województwa pomorskiego, ponad 13 tysiącami hektarów ziemi i pól oraz 8 biogazowniami, które wyprodukowały łącznie 771 563 MWh zielonej energii.

Zielona rewolucja

Wiele firm staje dziś w obliczu wyzwań związanych z regulacjami krajowymi i unijnymi dotyczącymi działań na rzecz środowiska. ESG, dyrektywa CSRD, a nawet Green Claims. Goodvalley Polska, jako jedna z nielicznych firm z branży może pochwalić się gotowością na wprowadzane rozwiązania i zobowiązania, a to dlatego, że zrównoważona produkcja towarzyszy jej od 30 lat, a od 20 firma regularnie raportuje swoją niefinansową działalność.

- To nie zaskoczenie, że prowadzimy działalność z szacunkiem dla przyrody. Zaskoczeniem może być natomiast to, że robimy to już od 30 lat. Dziś, kiedy tak dużo mówi się o tym, by działać z myślą o przyszłych pokoleniach – my myśleliśmy o nich już 30 lat wcześniej. Historia naszej firmy opiera się na duńskich korzeniach, ale na w 100% polskiej produkcji. Już w 1994 roku, gospodarując majątek po upadłych PGR-ach na obszarze Pomorza, dbaliśmy o naturę, wykorzystując duński know-how. Zajmując się ziemią w sposób zrównoważony z gruntu klasy 6 zdołaliśmy uzyskać naprawdę przyzwoite plony doprowadzając ziemię do dużo lepszego stanu. W 1997 roku kupiliśmy zakłady mięsne, a zaledwie 7 lat później podjęliśmy samodzielnie decyzję o tym by rozpocząć raportowanie niefinansowe działań, co było pionierskim rozwiązaniem na skalę rynku rolno-spożywczego. Z dumą patrzymy na osiągnięcia, jakich udało nam się dokonać przez ostatnie 30 lat działalności na rynku i z optymizmem spoglądamy w stronę dalszego rozwoju planując kontynuację działań prospołecznych i prośrodowiskowych – tłumaczy Paweł Nowak, Dyrektor Zarządzający Goodvalley Polska.

W poszukiwaniu zielonych rozwiązań – ciągły rozwój

Zrównoważona działalność prowadzona od dekad również zmienia się wraz z uwarunkowaniami rynkowymi i gospodarczymi. W 2021 roku firma podjęła decyzję o zmianie swojej metody obliczeń dotyczących emisji dwutlenku węgla (CO2). Ta decyzja wynikała z rosnących obaw dotyczących zmian klimatycznych, które stają się coraz bardziej palącym problemem na całym świecie. Zamiast koncentrować się wyłącznie na bilansowaniu emisji w dużej mierze dzięki biogazowniom, firma postanowiła przeprowadzić gruntowne przewartościowanie swojej strategii. Intensyfikując prace nad redukcją swojego śladu węglowego oraz dążąc do minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Ta zmiana stanowi wyraz proaktywnego zobowiązania firmy do walki ze zmianami klimatycznymi oraz do podejmowania działań mających pozytywny wpływ na przyszłe pokolenia. Dzięki tym działaniom ślad węglowy Goodvalley, jest niższy od średniej unijnej.

Gdzie nowe technologie współgrają z naturalną produkcją

Rolnictwo i hodowla to filary działalności Goodvalley. Cechą charakterystyczną tych aktywności jest łączenie doświadczenia Goodvalley, tradycyjnej troski o naturę z nowoczesnymi rozwiązaniami umożliwiającymi optymalizację działań przy jednoczesnym minimalizowaniu oddziaływania na środowisko. Od lat producent prowadzi na przykład uprawę bezorkową, dzięki czemu nie uwalnia do atmosfery tlenku azotu, który znajduje się w glebie. W pracy codziennej wykorzystywane są m.in. drony, które pozwalają na przeprowadzanie zwiadu pól. W ten sposób analizowane są uprawy, pod kątem znajdowania słabych punktów na polach.

 - W Goodvalley uważamy, że nowe technologie - odpowiednio dobrane i wykorzystywane pomagają w walce o środowisko. Dlatego szukamy nowych rozwiązań, które nie będą miały negatywnego wpływu na naturę, a jednocześnie usprawnią produkcję, zapewniając bezpieczeństwo żywności. Sztandarowym projektem w ubiegłym roku był tunel chłodzenia półtusz - system znacznie bardziej efektywny od konwencjonalnych metod wychładzania, zarówno pod względem jakości, trwałości oraz bezpieczeństwa produktu. Jest on unikatowym projektem na skalę europejską – zaznacza Paweł Nowak.

– To jednak nie wszystko. Na co dzień na naszych polach stosujemy system GPS. Opracowujemy drogi technologiczne przejazdu, tak by były jak najkrótsze i jak najbardziej optymalne dla naszej produkcji. Wśród naszych rozwiązań warto wymienić także wykorzystywanie zdjęć satelitarnych naszych upraw w celu optymalizowania wykorzystywania zasobów oraz wyposażenie większości naszych pól w instalacje hydrantową do nawożenia nawozem płynnym, co ogranicza standardowy transport nawozów.

Tradycyjna jakość w nowoczesnym wydaniu

Kamieniem milowym w historii firmy było wprowadzenie w 2022 roku na rynek marki Dolina Dobra. Goodvalley ze względu na anglojęzyczną nazwę nie było kojarzone z polską produkcją i hodowlą. Dlatego firma postanowiła wprowadzić markę, która opowie historie powstania produktu i zwróci uwagę na najważniejsze – na jakość i dobrą etykietę, pozbawioną sztucznych dodatków czy konserwantów.

- Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że sposób produkcji, metody hodowli czy upraw wpływają na końcową jakość produktów i ich smak. My głośno mówimy, że te czynniki są nierozerwalnie połączone – zaznacza Paweł Nowak.

- To co się zmienia to technologie, które wykorzystujemy w naszej działalności czy portfolio produktów, które nieustannie rozbudowujemy. Kwestią, która pozostaje niezmienne jest nasza filozofia i sposób produkcji „od pola do stołu”.

źródło: informacja prasowa Goodvalley
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ