Partner serwisu
23 listopada 2020

Bezpieczne opakowanie i etykietowanie

Kategoria: VII Konferencja Bezpieczny Produkt Spożywczy, 19-20 listopada br., ONLINE

Ostatni panel konferencji Bezpieczny Produkt Spożywczy poświęcony był bezpiecznemu opakowaniu oraz etykietowaniu. Na zakończenie spotkania odbyła się również wirtualna wycieczka po mrągowskim zakładzie Gospodarza Honorowego – SM Mlekpol.

 

Bezpieczne opakowanie i etykietowanie

x

Ekologiczne opakowanie


“Jak zgodnie z przepisami wyróżnić ekologiczny charakter opakowania?" – taki tytuł nosiła pierwsza prezentacja w panelu. Prelekcję wygłosiła Joanna Olszak, Doradca ds. Prawa Żywnościowego, IGI Food Consulting Sp. z o.o.

Referująca kilkukrotnie podkreśliła, że oznakowanie, prezentacja produktu i opakowania oraz reklama FCM nie mogą wprowadzać w błąd.

Najważniejszym procesem w tworzeniu grafiki na opakwaniu jest odpowiednie oznakowanie. Znak „EKO JAKOŚĆ”, jeśli dotyczy opakowania, nie narusza przepisów; ale jeśli jest umieszczony na etykiecie żywności, wówczas je narusza – powiedziała Joanna Olszak.

 

Ekologiczne etykiety

“Jak etykietować i być ECO? Nowoczesne etykieciarki dla branży spożywczej” – Krzysztof Getko z firmy LANGGUTH GmbH zaprezentował rozwiązania w zakresie etykietowania. Podczas wystąpienia wskazał siedem najważniejszych punktów, które odgrywają kluczową rolę przy wyborze oraz użytkowaniu etykieciarki. Firma przeprowadziła również analizę porównawczą etykiet samoprzylepnych i etykiet ciętych. Eksperci sprawdzili, jak produkcja danej etykiety ma się do kosztów. Najważniejszym wynikiem była kwota 90 tysięcy złotych więcej na milion wydrukowanych etykiet przy opcji etykiet samoprzylepnych.

– Konstrukcja inżynierska etykierciarek LANGGUTH pozwala na standardowe zastosowanie, a także na dodanie wielu funkcji maszyny, które dają użytkownikowi elastyczność w celu uzyskania najlepszego wyglądu produktów. Wysokie standardy serii selfLAN przyczyniają się do wysokiej jakości wyglądu produktu oraz ekonomicznej wydajności produkcji – podkreślał Krzysztof Getko.


Opakowania transportowe


Ostatni referat, który został wygłoszony podczas konferencji, to: “Rozwiązania w zakresie opakowań transportowych zapewniające optymalną ochronę produktu”. Marcin Małek przedstawił firmę SIGNODE FINLAND OY:

– Produkujemy opakowania pasowe, rozciągliwe i ochronne. Zajmujemy się również produkcją narzędzi i urządzeń do pakowania materiałów sypkich. Wszystkie produkty opakowaniowe służą do pakowania, łączenia i zabezpieczania towarów podczas magazynowania i transportu – wymieniał.


Prelegent kilkukrotnie podkreślał, że najważniejsze w optymalizacji jest oszacowanie potrzeb. W tym zakresie wymienił trzy kluczowe czynniki: ocena wymagań dotyczących opakowań, ocena wymagań eksploatacyjnych oraz koszty z nich wynikające. Marcin Małek zwrócił uwagę na koszt jednostkowy oraz minimalizację roszczeń przy wyborze urządzeń w zakresie opakowań transportowych.


Wirtualna wycieczka SM MLEKPOL


Przy okazji każdej konferencji Bezpieczny Produkt Spożywczy uczestnicy zwiedzają zakład Gospodarza Honorowego. I w tym roku, pomimo edycji on-line, wycieczka odbyła się, w formie wirtualnej. Uczestnicy mieli okazję poznać nową inwestycję zakładu SM Mlekpol w Mrągowie, jaką jest proszkownia mleka.


W dwudniowej konferencji Bezpieczny Produkt Spożywczy online wzięło udział ponad 400 osób, odbyły się 4 panele tematyczne, z referatem wystąpiło 14 prelegentów.


Wszystkim uczestnikom, prelegentom, firmom oraz Gospodarzowi Honorowemu serdecznie dziękujemy za udział oraz zaangażowanie.

 

***


VII Konferencja Naukowo-Techniczna Bezpieczny Produkt Spożywczy odbywała się w dniach 19-20 listopada w formule online. Organizatorem wydarzenia była firma BMP Sp. z o.o. – wydawca magazynu Kierunek Spożywczy oraz portalu kierunekspozywczy.pl.
Rolę Honorowego Gospodarza konferencji pełnił SM Mlekpol, patronat honorowy sprawował Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Olsztynie.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ