Partner serwisu
13 września 2021

Technologia track B&R dla linii produkcyjnych o bardzo dużych wymaganiach

Kategoria: Aktualności

W przypadku linii butelkowania i pakowania podstawowego nieunikniony jest bezpośredni kontakt maszyny z artykułami, które trafiają na nasz stół. Z tego względu w obu procesach obowiązują najwyższe standardy higieny oraz musi być zapewniona możliwość łatwego i dokładnego czyszczenia każdego używanego sprzętu. Wymagania te są często przeszkodą w procesie wprowadzania innowacyjnych, nowych rozwiązań.

Technologia track B&R dla linii produkcyjnych o bardzo dużych wymaganiach

W przypadku maszyn produkcyjnych i pakujących stosowanych w przemyśle spożywczym i rozlewniczym wymagana jest nie tylko łatwość czyszczenia, ale również wysoka odporność na substancje agresywne. Silne środki czyszczące i gorąca woda niezwykle skutecznie eliminują bakterie i zarazki, jednak po pewnym czasie może się okazać, że wpływają również szkodliwie na elementy maszyny. Problemy te rosną w miarę nasilania się tendencji do indywidualizacji w branży żywności i napojów. Na konstruktorów i operatorów wywierana jest presja by maszyny umożliwiały efektywną produkcję towarów w małych seriach.

 

„Konsumenci gotowi są płacić więcej za produkty spersonalizowane” – wyjaśnia Johannes Vitzthum, menadżer produktów technologii track w B&R. „Branże żywności i napojów nie stanowią wyjątku.” Rzeczywiste wdrożenie masowej personalizacji jest jednak zasadniczo utrudnione przez jeden podstawowy fakt, który dotyczy każdej branży: każde zwiększenie elastyczności systemu na ogół zmniejsza ogólną efektywność urządzeń (OEE). „Producenci stoją w obliczu realnego ryzyka, że indywidualizacja będzie odbywać się kosztem rentowności” – mówi Vitzthum.

 

Opłacalna produkcja – wysokie wskaźniki


Celem masowej produkcji jednostkowej jest więc utrzymanie trzech wskaźników OEE (dostępności, wydajności i jakości) na poziomie spójnym z tym, co można osiągnąć w klasycznej produkcji masowej. Dodatkowo producenci dążą do osiągnięcia maksymalnych zwrotów inwestycji (ROI, ang. Return On Investment) oraz skrócenia czasu wprowadzania nowych lub ulepszonych wyrobów na rynek (TTM, ang. Time To Market). Tylko w ten sposób można sprawić, że masowa personalizacja stanie się opłacalną inwestycją.
Oczywistym jest skoncentrowanie wysiłków na digitalizacji i oprogramowaniu, niemniej istotną częścią równania jest również optymalizacja sposobu transportu produktów na linii. To właśnie tutaj inteligentne systemy transportowe oparte o technologię track odgrywają kluczową rolę, umożliwiając szybsze wprowadzanie produktów na rynek i pomagając producentom w utrzymaniu ich konkurencyjnej pozycji. Systemy track zawierają magnesy trwałe i inne elementy, które  w żadnym wypadku nie mogły stykać się z wodą lub innymi cieczami. Z tego powodu korzyści płynące z zastosowania technologii track nie mogły być dotąd udziałem branży żywności i napojów. „Nadszedł czas, aby wyposażyć maszyny do produkcji żywności i napojów w urządzenia spełniające nowe wymagania rynku” – twierdzi Vitzthum.

 

System track zabezpieczony przed skutkami mycia
B&R oferuje obecnie inteligentny system ACOPOStrak ze stopniem ochrony IP69K. Przenośniki zwrotne i segmenty nowej, przystosowanej do mycia wersji są wykonane ze stali nierdzewnej, bezpiecznie spawane i tym samym odporne na korozję. Urządzenie ACOPOStrak klasy IP69K jest przystosowane do wysokociśnieniowego czyszczenia z użyciem gorącej wody o temperaturze do 80°C oraz w pełni zabezpieczone przed wnikaniem pyłu.

Całkowicie zamknięta obudowa ze stali nierdzewnej zapobiega przedostawaniu się nawet najmniejszych cząsteczek zanieczyszczeń z otoczenia do wnętrza wózków i segmentów toru. Dzięki temu magnesy stałe są całkowicie bezpieczne, nawet podczas mycia. Tak wysoki poziom ochrony umożliwia również transport produktów żrących i pracę systemu ACOPOStrak w atmosferze korozyjnej, np. w mgle solnej. Co więcej, wszystkie powierzchnie są odporne na działanie chemikaliów. Agresywne środki czyszczące nie stanowią problemu dla systemu ACOPOStrak o stopniu ochrony IP69K.


Zdk. Całkowicie zamknięta obudowa ze stali nierdzewnej zapobiega przedostawaniu się nawet najmniejszych cząsteczek zanieczyszczeń z otoczenia do wnętrza wózków i odcinków toru.

Masowa produkcja zindywidualizowanej żywności i napojów
Wszystko to oznacza, że masowa personalizacja na pełną skalę jest możliwa w każdej branży, nawet w tak wymagającej jak przemysł spożywczy i rozlewniczy. Można teraz instalować technologię track w maszynach napełniających stojące torebki. Otwiera to niezwykle ekscytujące możliwości w zakresie indywidualizacji produktów.  Stojące torebki stosuje się głównie do produktów płynnych i półpłynnych, takich jak przeciery owocowe i żele energetyczne. Konsumenci mogą teraz zamawiać skomponowane przez siebie mieszanki – a dzięki ACOPOStrak mogą mieć pewność, że zamówienie zostanie zrealizowane z wydajnością właściwą dla produkcji masowej i zgodnie z najbardziej rygorystycznymi standardami higieny.

Podział i łączenie strumieni produktów
ACOPOStrak umożliwia bieżące grupowanie produkowanych seryjnie produktów, takich jak napoje butelkowane, w niestandardowe sześciopaki – np. trzy butelki soku pomarańczowego, dwie butelki soku jabłkowego i jedną soku żurawinowego – bez żadnych zmian w urządzeniach. Kluczem do tego jest unikalne rozwiązanie divertera umożliwiającego zmianę toru poruszania się produktu przy dużej prędkości. Rozwiązanie to jest całkowicie elektromagnetyczne, a tym samym w pełni odporne na zużycie mechaniczne. Divertery rozdzielają i łączą strumienie produktów, gdy wózki pracują z pełną prędkością – a wszystko to bez uszczerbku dla wydajności.


Maszyny modułowe
Transport oparty o technologię track sprawia, że maszyny stają się bardziej modułowe i elastyczne. Można je łatwo rozbudować, dodając nowe segmenty i stacje obróbki równoległej – efektem jest znaczne zwiększenie produktywności. ACOPOStrak ze stopniem ochrony IP69K firmy B&R pozwala branżom o rygorystycznych wymaganiach w zakresie higieny i czyszczenia korzystać ze wszystkich zalet maszyn adaptacyjnych.

 

źródło: B&R
fot. B&R
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ