Partner serwisu

Mycie pianą

Kategoria: Krótko na temat

Rozwój współczesnych technologii stwarza możliwości udoskonalania technik mycia stosowanych w przemyśle spożywczym, co sprawia, iż stają się one coraz bardziej skuteczne i efektywne. Technika mycia pianowego jest innowacyjną metodą mycia, która coraz częściej znajduje swoje zastosowanie nie tylko w przemyśle spożywczym.

Mycie pianą

Technika mycia pianowego nabiera coraz większego znaczenia w zakładach przemysłu spożywczego. Polega ona na wytworzeniu piany za pomocą silnie napowietrzonego roztworu środka myjącego lub dezynfekującego. Zbiorowisko dużej ilości pęcherzyków powietrza, dodatkowo otoczonych detergentem, nazywamy pianą. Dzięki aktywnej pianie na zabrudzonej powierzchni roboczej następuje pękanie jej pęcherzyków, co powoduje, że zanieczyszczenie jest zwilżane środkiem myjącym lub dezynfekującym i ostatecznie usuwane.

 

RYS. 1 Schemat instalacji do mycia pianowego

 

Podstawą tego systemu myjącego jest centralna stacja pompująco-dozująca, rurociągi, satelity dystrybucyjne wraz z zawijkami węży i lance rozprowadzające. Pompa wytwarza odpowiednie ciśnienie, które trafia do komory mieszania razem ze sprężonym powietrzem, stanowiącym  90%  piany, środkiem  myjącym, stanowiącym 0,2% piany, który powoduje pienienie oraz wodą stanowiącą 9,8% roztworu. Wytworzona piana w komorze mieszania trafia przez wąż do lancy, dzięki której jest natryskiwana bezpośrednio na myte powierzchnie (rys. 1). System ten wykorzystywany jest do czyszczenia dużych powierzchni takich jak: ściany, posadzki, blaty, taśmy transportujące, formy, komory wędzarnicze, stojaki oraz zewnętrze powierzchnie maszyn i urządzeń.

 

Ważnym aspektem skuteczności procesu mycia pianowego jest prawidłowe prowadzenie procesu. Mycie w tym systemie realizowane jest w czterech etapach:
I – opłukiwanie mytych powierzchni wodą zdatną do picia,
II –nałożenie równomiernej warstwy piany środka myjącego lub myjąco-dezynfekcyjnego,
III – pozostawienie piany na mytej powierzchni na czas zalecany przez producenta środka myjącego (10-20 min.),
IV – spłukanie mytej powierzchni wodą zdatną do picia.

 

Po przeprowadzonym procesie mycia należy sprawdzić jego skuteczność stosując na przykład ocenę wizualną, testy wymazowe lub ocenę mikrobiologiczną.

 

Podczas mycia pianowego, oprócz parametrów procesu, bardzo ważne jest doświadczenie operatora. Powinno przejawiać się ono między innymi znajomością kierunków płukania i nakładania równomiernej warstwy piany oraz zachowaniem odpowiedniej odległości lancy od mytej powierzchni (ok. 0,5 m).

Fot.: www.freeimages.com

Więcej przeczytacie Państwo w numerze 2/2014 magazynu „Agro Przemysł”

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ