Rada Europy zwiększyła kwoty eksportowe na mołdawskie owoce i warzywa
Rada Europy zatwierdziła roczne zwiększenie kwot eksportowych dla wielu mołdawskich produktów rolnych.

Mołdawscy producenci rolni będą mogli w ciągu roku eksportować znacznie większą ilość produktów rolnych na rynek Unii Europejskiej bez płacenia ceł. Rada Europejska postanowiła poprzeć stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie tymczasowych środków liberalizacji handlu między UE a Mołdawią.
Kontyngenty eksportowe zostały zwiększone, a niektóre nawet podwojone: śliwki z 15 tys. ton do 40 tys. ton, winogrona — z 20 tys. ton do 58 tys. ton, jabłka - z 40 tys. ton do 80 tys. ton, sok winogronowy - z 500 do 1000 ton, czereśnie - z 1500 do 3000 ton, pomidory - z 2000 do 4000 ton, czosnek - od 220 do 440 ton.
Porozumienie pomiędzy stronami zostało uzgodnione w obecnym kontekście regionalnym po kilku dyskusjach i negocjacjach z przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz ekipą rządową z Kiszyniowa, w skład której wchodziło Ministerstwo Gospodarki. Zatwierdzenie tego rozporządzenia świadczy o wsparciu UE dla obywateli i przedsiębiorstw mołdawskich, a także o korzyściach płynących z pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu (DCFTA).
W 2021 r. wielkość wymiany handlowej między Republiką Mołdawii a Unią Europejską wyniosła ponad 5 mld USD, co stanowi 49,10% całkowitej wymiany handlowej kraju.
Komentarze