Partner serwisu
28 października 2022

Technologia Birol

Kategoria: Aktualności

W ramach projektu badawczo-rozwojowego dofinansowanego ze środków NFOŚiGW pn. „Opracowanie innowacyjnej i przyjaznej dla środowiska technologii wytwarzania bionawozu z odpadów”, w Spółce Cywilnej Ekotechnologie Bożena Chmielina, Jarosław Kondrat opracowano w 2018 r. innowacyjną technologię BIOROL.

Technologia Birol

Technologia ta uznana została za Najlepszą Dostępną Technikę (BAT), ponieważ gwarantuje ustalone warunki pracy ciągłej oraz zupełną likwidację złowonnych gazów procesowych. Biorol jest przedmiotem ochrony patentowej, produkt – nawóz Biorol – posiada znak towarowy i zezwolenie na wprowadzenie do obrotu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Technologia wytwarzania produktów nawozowych na bazie ustabilizowanych osadów komunalnych została zoptymalizowana i wdrożona w 2019 r. w zakładzie w Górzycy, koło Kostrzyna nad Odrą. Od tego momentu pracuje w trybie ciągłym linia referencyjna Biorol, która przetwarza rocznie 3,5 tys. ton odpadów o wilgotności do 85%.

Testy odpadów
Na tej opomiarowanej instalacji jako jedyni w kraju możemy przeprowadzać testy przywiezionych odpadów, rozpocząć certyfikację państwa produktu nawozowego, co nie tylko eliminuje ryzyko technologiczne planowanej do wdrożenia inwestycji, ale znacznie przyspiesza wdrożenie i produkcję w docelowej instalacji. Wytworzone produkty nawozowe mają zastosowanie w rolnictwie, ogrodnictwie, sadownictwie, do upraw roślin ozdobnych oraz do rekultywacji terenów zdegradowanych. Zgodnie z opiniami instytutów, produkty te cechują się korzystnym składem, zawierają niezbędne dla wzrostu roślin makro- i mikroelementy, a także odkwaszają, wzbogacają glebę w szereg naturalnych związków organicznych i mineralnych, zawierają bardzo małe ilości metali ciężkich i innych zanieczyszczeń.

Kolejna linia
Na bazie zdobytych doświadczeń, w 2022 r. zbudowana została kolejna linia technologiczna Biorol o wydajności przerobowej odpadów do 12 tys. ton i produktywności 4 tys. ton bionawozów. Technologia dedykowana jest osadom przemysłowym i innym odpadom, pochodzącym głównie z przemysłu rolno-spożywczego, przetwarzania drewna i produkcji papieru oraz popiołów. Komponowane mieszanki odpadów, będące wsadem do produkcji bionawozów, są w pełni higienizowane podczas procesu suszenia w temp. ok. 100oC. Przetwarzane odpady tracą status odpadów, a wytworzone produkty nawozowe uzyskują certyfikaty Ministerstwa, uprawniające do obrotu handlowego.


Prowadzony proces odzysku metodą R3 w technologii Biorol jest bezodpadowy i niskoemisyjny, a zastosowany system neutralizacji gazów procesowych eliminuje odory z instalacji.


Ze względu na modułową budowę instalacji występuje małe zapotrzebowanie kubaturowe, które wynosi do 400 m2. Instalacja jest prosta w obsłudze i ma małą obsadę – jeden operator i pomocnik na zmianę.


Umiejscowienie instalacji Biorol na terenie gminy może ułatwić dystrybucję wytworzonych produktów nawozowych i pomóc okolicznym rolnikom w uniknięciu zakupu nawozów sztucznych, które obecnie osiągają bardzo wysoką cenę, głównie z uwagi na wysoką cenę gazu, stanowiącego 70% kosztów produkcji nawozów sztucznych. Technologia Biorol jest uzasadniona ekonomicznie, a użytkownik instalacji osiąga przychody z kilku źródeł, z tytułu zagospodarowania odpadów lub eliminuje własne koszty zagospodarowania zewnętrznego odpadów i z sprzedaży produktów nawozowych.


Taki model finansowy przedsięwzięcia od początku pozwala na pokrywanie kosztów operacyjnych z bieżących wpływów za zagospodarowanie odpadów, a także szybką stopę zwrotu pełnych nakładów kapitałowych na inwestycję. Technologia jest efektywna i energooszczędna, a przy tym spełnia najnowsze wymagania prawne w zakresie zagospodarowania odpadów, w tym związane z dyrektywą osadową.

Opinie ekspertów z IUNG w Puławach, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu potwierdzające zalety i przewagi technologii dostępne są pod linkiem: https://www.youtube.com/channel/UCKIjFazHH7n1lpgowtwoFYw


Technologia Biorol dedykowana jest wytwórcom odpadów, którzy borykają się obecnie z kosztownym ich zagospodarowaniem, nie dysponują znacznymi nakładami finansowymi, wyspecjalizowaną kadrą do obsługi instalacji, dużym wolumenem odpadów do przerobu, terenem inwestycyjnym itp., jakich wymagają inwestycje związane z odzyskiem energii i materii.


Kompleksowa oferta obejmuje:
-zagospodarowania odpadów, a szczególnie zakładowych osadów mleczarskich,
-sprzedaż technologii,
-budowę linii technologicznej „pod klucz”,
-doradztwo projektowe,
-pozyskiwanie zezwoleń środowiskowych i certyfikatów na obrót handlowy produktu,
-sprzedaż bionawozów.

 


Zainteresowanych technologią i produktami Biorol zapraszamy do odwiedzenia stron:
https://www.bio-rol.pl/,https://www.eko-technologie.info/  lub do obejrzenia pracy instalacji w Górzycy.

 

źródło: artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ