Szacunki globalnego handlu ryżem
Światowy handel ryżem wzrósł o 0,8 mln ton do 53,8 mln ton, co oznacza spadek o 4 procent w stosunku do skorygowanego rekordu z poprzedniego roku i pierwszy spadek od 2019 roku.

W związku z tym, korekty eksportu w górę dotyczyły Indii, Tajlandii i Wietnamu z nawiązką zrekompensowały redukcje wysyłki dla Australii, Brazylii, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.
Po stronie importu podwyższono szacunki dla Angoli, Australii, Kanady, Chin, Kuby, Unii Europejskiej, Gwatemali, Indonezji, Iraku, Filipin, Somalii i Sri Lanki, które nie zostały w pełni zrównoważone przez redukcje dla Liberii, Libii, Panamy, Katary i Syrii.
Oczekuje się, że w ujęciu rocznym Argentyna, Brazylia, Kambodża, Chiny, Unia Europejska, Indie, Laos, Malezja, Pakistan, Rosja, Senegal, Tanzania, Turcja i Urugwaj zmniejszą eksport w 2023 r. Przewiduje się, że wysyłka Indii spadnie o 1,2 mln ton, a w Pakistanie o 0,80 mln ton, głównie za sprawą mniejszych upraw. Z kolei Australia, Birma, Gujana i Tajlandia mają eksportować więcej ryż. Wywóz ryżu z Tajlandii wzrośnie o 0,6 mln ton do 8,5 mln ton, tj. najwięcej od 2018 r., głównie z powodu słabszych dostaw z głównych konkurentów, Indii i Pakistanu.
Prognozuje się, że Sri Lanka, Tajwan, Turcja i Wietnam będą sprowadzać mniej ryżu w 2023 r. niż w 2022 r. Te spodziewane spadki importu częściowo zrekompensuje zwiększony zakup w Afganistanie, Kamerunie, Kongo, Kubie, Ekwadorze, Unii Europejskiej , Ghanie, Gwinei, Haiti, Kazachstanie, Kuwejcie, Liberii, Libii, Meksyku, Mozambiku, Nepalu, Nigrze, Omanie, Panamie, Peru, Rosji, Republice Południowej Afryki, Szwajcarii, Syrii, Tanzanii, Tajlandii, Ukrainie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Wenezueli i Jemenie.
Komentarze