Lody, lody dla ochłody! Zrównoważone opakowanie z tworzywa Styropor® Ccycled™ BASF
Imballaggi Alimentari, włoska firma specjalizująca się w produkcji opakowań do lodów, wprowadziła opakowania Remaxigel wykonane z tworzywa Styropor® Ccycled™. Opakowania z EPS (polistyrenu ekspandowanego) charakteryzują się doskonałymi parametrami i zostały zaprojektowane przede wszystkim dla lodziarni rzemieślniczych.

Wkład BASF w gospodarkę o obiegu zamkniętym coraz częściej daje się zauważyć w codziennym życiu. Dzięki zastosowanym procesom produkcyjnym Styropor® Ccycled™ ma dodatkowy atut w postaci zgodności z zasadami zrównoważonego rozwoju. Surowce kopalne niezbędne do produkcji tworzywa Styropor® Ccycled™ zastępuje się olejem pirolitycznym. Skąd się go bierze? Olej pirolityczny wykorzystywany do produkcji nowego opakowania jest dostarczany firmie BASF przez partnerów technologicznych prowadzących recykling chemiczny zmieszanych odpadów plastikowych, które w przeciwnym razie trafiłyby do spalarni lub na wysypisko. Ze względu na to, że w złożonym systemie produkcji BASF następuje zmieszanie surowców z odzysku i surowców kopalnych bez możliwości ich późniejszego rozróżnienia, ilość surowca z recyklingu przypadająca na Styropor® Ccycled™ jest obliczana metodą bilansu masy. W porównaniu z konwencjonalnym materiałem Styropor® emisja CO2 z produkcji opakowań ze Styropor® Ccycled™ jest o 50% niższa bez uszczerbku dla jakości i parametrów.
„Zobowiązujemy się coraz szczelniej zamykać obieg w produkcji tworzywa Styropor®. BASF opracował technologię wytwarzania tradycyjnego EPS ponad 70 lat temu. Dzięki stale prowadzonym pracom badawczo-rozwojowym możemy zaoferować klientom bardziej zrównoważoną wersję tego produktu w ramach naszych globalnych działań na rzecz ochrony klimatu” — powiedział Gregor Haverkemper, dyrektor ds. marketingu pianek styrenowych w BASF.
Warto dodać, że Remaxigel jest jednym z 7 zwycięzców w konkursie Ecodesign Call ogłoszonym przez CONAI, czyli sekcję kreatywności w gospodarce o obiegu zamkniętym działającą w ramach Krajowego Konsorcjum Opakowań. „Jesteśmy naprawdę dumni z nagrody przyznanej w uznaniu naszego know-how, konsekwentnego stawiania na innowacje technologiczne oraz podejścia podporządkowanego zaspokajaniu potrzeb klientów” — powiedział Michele Dell’ Avanzato, dyrektor ds. badań i rozwoju w Imballaggi Alimentari Srl.
„Naszym sekretem jest patrzenie w przyszłość. Współpracujemy już z BASF nad nową wewnętrzną warstwą opakowania, która byłaby wytwarzana z surowców wtórnych. Moglibyśmy wtedy zaoferować jeszcze bardziej zrównoważoną wersję Remaxigel, spełniającą wymagania stawiane materiałom mającym kontakt z żywnością” — dodał.
Komentarze