Prognozy eksportu ryżu
Oczekuje się, że Argentyna, Brazylia, Kambodża, Chiny, Unia Europejska, Indie, Laos, Malezja, Pakistan, Paragwaj, Rosja, Senegal, Tanzania, Turcja, Urugwaj i Stany Zjednoczone zmniejszą wywóz. Przewiduje się, że eksport z Indii spadnie o 1,3 mln ton, a Pakistanu o 0,80 mln ton, głównie z powodu mniejszych upraw. Szacuje się, że wysyłka z USA zmaleje o 10 tys. ton do 2,15 mln ton, czyli najmniej od 1992 roku.

Z kolei Australia, Birma i Tajlandia mają eksportować więcej ryżu. W związku z tym, wywóz z Tajlandii wzrośnie o 0,6 mln ton do 8,5 mln ton – najwięcej od 2018 r., głównie z powodu słabszych dostaw z czołowych konkurentów, czyli Indii i Pakistanu.
Po stronie globalnego importu w 2023 r. Angola, Australia, Bangladesz, Benin, Kambodża, Kanada, Chiny, Kostaryka, Wybrzeże Kości Słoniowej, Egipt, Gwinea, Irak, Kenia, Korea Południowa, Madagaskar, Mali, Nigeria, Filipiny, Senegal Somalia, Sri Lanka, Tajwan, Turcja, Uzbekistan i Wietnam mają sprowadzać mniej ryżu niż w 2022 r.
Z kolei Afganistan, Kongo, Kuba, Ekwador, Unia Europejska, Ghana, Gwinea Bissau, Haiti, Kazachstan, Korea Północna, Kuwejt, Libia, Meksyk, Nepal, Niger, Oman, Panama, Peru, Rosja, RPA, Szwajcaria, Syria, Tanzania, Tajlandia, Ukraina, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Wenezuela mają zakupić więcej ryżu. Niemniej import ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej będzie rekordowo wysoki.
Komentarze