Partner serwisu
14 lipca 2020

CO BYŁO PRZED NAPOJAMI COLA?

Kategoria: Aktualności

Pierwszy napój o smaku cola pojawił się w 1881, ale dzisiaj nikt nie wie jaki to był brand. I dlatego powszechnie się podaje, że Coca-Cola była pierwszym napojem typu cola, co nie jest prawdą..

x

x

x

Vin MarianiVin Mariani (fr. wino Marianiego) – napój alkoholowy opracowany w 1863 r. przez francuskiego chemika Angelo Marianiego. Robiono go z wina z apelacji Bordeaux z dodatkiem liści koki, które pod wpływem etanolu uwalniały kokainę. Wino to zyskało sporą popularność, nawet na dworze królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii – Wiktorii oraz papieży Leona XIII i Piusa X.

 x

x

x


Na zdjęciu pierwsza reklama napoju Coca-Cola oraz przepis Johna Pembertona.

x

x

x

x
Był ciężko ranny w wojnie secesyjnej (walczył po stronie konfederatów); w trakcie leczenia uzależnił się od morfiny i kokainy. W swoim laboratorium w Atlancie wymyślił specyfik na ukojenie nerwów na bazie liści koki i orzeszków kola; sprzedawał go później z saturatora jako „pyszny i orzeźwiający napój tak dobry, że Bóg by nim nie wzgardził”.


Frank Robinson, księgowy u Pembertona, wymyślił nazwę i wykaligrafował ją, stwarzając popularne później logo. W pierwszym roku produkcji sprzedawano dziennie 9 szklanek, współcześnie średnio ponad miliard butelek. Pemberton zmarł krótko po zarejestrowaniu firmy Coca-Cola Co. Późniejsza receptura usuwa kokainę z ekstraktu liści koki i stanowi pilnie strzeżoną tajemnicę.


John Pemberton eksperymentował z kokainą, którą uważał za przynoszącą ulgę w ranach jakie wyniósł z wojny secesyjnej. Kiedy tak eksperymentował z kokainą to otrzymał napój Vin Marian. iVin Mariani (fr. wino Marianiego) – napój alkoholowy opracowany w 1863 r. przez francuskiego chemika Angelo Marianiego. Robiono go z wina z apelacji Bordeaux z dodatkiem liści koki, które pod wpływem etanolu uwalniały kokainę. Wino to zyskało sporą popularność, nawet na dworze królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii – Wiktorii oraz papieży Leona XIII i Piusa X.


Amerykański farmaceuta John Pemberton wrócił z wojny secesyjnej z wciąż bolącymi ranami. Swoje cierpienie uśmierzał morfiną. Szybko się od niej uzależnił. Wtedy za radą znajomego lekarza zaczął leczyć nałóg przy pomocy kokainy. Podczas eksperymentów zauważył, że najbardziej smakuje mu zmieszana z winem i wyciągiem z orzeszków kola. W 1885 r. Pemberton postanowił podzielić się odkryciem z innymi mieszkańcami Atlanty i rozpoczął sprzedaż trunku o nazwie „French Wine Coca”.


„Niezawodna w leczeniu osób dotkniętych nerwicami, zaburzeniami trawienia, wyczerpaniem fizycznym i psychicznym, wszelkimi chorobami przewlekłymi i wyniszczającymi” – pisał o niej farmaceuta w dołączonej ulotce. Obiecywał też, że „koka pobudza aktywność seksualną i leczy problemy z płodnością, impotencją itp., nawet jeśli inne leki zawiodły”. Najważniejsze jednak było zapewnienie Pembertona, że mikstura pomaga zerwać z uzależnieniami od morfiny, opium i alkoholu.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ