Partner serwisu
17 sierpnia 2020

Z KIM LICZY SIĘ COCA-COLA

Kategoria: Aktualności

Po pierwsze Coca-Cola liczy się z Warrenem Buffett.

Z KIM LICZY SIĘ COCA-COLA

Warren Edward Buffett (ur. 30 sierpnia 1930 w Omaha, w stanie Nebraska) – amerykański ekonomista, inwestor giełdowy, przedsiębiorca i filantrop. Jest powszechnie uważany za jednego z najlepszych inwestorów na świecie.


To zresztą Berkshire Hathaway Inc, fundusz zarządzany przez Buffetta, jest największym inwestorem firmy. Należy do niego 9,3 proc. udziałów wartych 17 miliardów dolarów.

Dzisiaj Buffett jest większościowym udziałowcem wartej 74,4 miliarda dol. kompanii ubezpieczeniowej i inwestycyjnej Berkshire Hathaway. Za jej pośrednictwem kontroluje m.in. 12,1% American Express, 8,3% Coca-Coli, 18,1% The Washington Post Company, 9,5% koncernu Gillette (część grupy Procter & Gamble) i inne pakiety udziałów w wielu korporacjach notowanych na New York Stock Exchange.
Kiedyś na spotkaniu z pracownikami Coca-Coli  zauważyłem, że wszyscy mają karty American Express. Wtedy z lekką złośliwością zapytałem; „Niech się przyznają ci, którzy golą się żyletkami Wilkinson? Było to złośliwe, ale nikt się nie odezwał.


Buffett zdecydował się na zakup akcji Coke w 1988. Uznał, że ta marka ma duży potencjał na rynkach na całym świecie. W latach 1989 do 1999 wartość dochodów z akcji rosła średnio 12% rocznie. Ulubionym napojem Buffetta była Cherry Coke, której wypijał kilka puszek dziennie. Na zdjęciu widnieje puszka  Cherry Coke z podobizn Buffetta, jaka pojawiła się w Chinach.


W Polsce Cherry Coke była świętością. Miała słabą sprzedaż, ale nikt się nie odważył jej zdjąć.

 

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ