Partner serwisu
01 października 2018

Jakie artykuły były przez Was najchętniej czytane w III kwartale?

Kategoria: Aktualności

Przedstawiamy 10 artykułów, które cieszyły się największym zainteresowaniem czytelników portalu kierunekSPOŻYWCZY.pl w III kwartale 2018 roku.

Jakie artykuły były przez Was najchętniej czytane w III kwartale?

100% soki i musy owocowo-warzywne to idealna alternatywa dla świeżych owoców i warzyw. Szczególnie w okresie zimowym pozwalają one dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, Instytut Żywności i Żywienia oraz eksperci zalecają spożywanie soków i musów, które z powodzeniem mogą zastąpić jedną porcję warzyw i owoców dziennie. Jednak wokół tych produktów narosło wiele mitów, które sieją wątpliwość – w tym artykule postaramy się je rozwiać!

– Definicja „kraftu” przyszła do nas z Ameryki. Dlaczego nie mówimy browar rzemieślniczy, tylko kraftowy? Po polsku bardziej pasowałoby powiedzieć rzemieślniczy, ale „kraft” to zawężenie rzemieślnictwa – mówi Andrzej Olkowski, prezes Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich.

Większość piwnych mitów pojawia się w rozmowach briofilów, jako śmieszna, mocno odbiegająca od prawdy anegdotka, w którą nikt o zdrowych zmysłach nie wierzy. A co jeśli jednak ktoś uwierzy? Żyjemy w świecie tak zaawansowanych technologii, że trudno rozpoznać, co jest prawdą a co mitem, zupełnie niezwiązanym z realiami. Jest kilka piwnych mitów, wciąż powielanych przez osoby słabo zorientowane w procesach warzenia, pakowania  czy dostarczania piwa na półkę sklepową. Jednym z mitów dotyczy kropek na spodzie puszek od piwa...

Dość często w moich tekstach konfrontuję dwie figury: rzemieślnika i partacza. Ten pierwszy to fachowiec, któremu na sercu leży piwo, za które odpowiada. Jego najważniejszą cechą jest kompletna wiedza w zakresie surowców, procesów oraz efektów pracy. Przeciwstawiany mu partacz to raczej przeciwieństwo „rzemieślnika”, niż zestaw stałych cech. Raz może oznaczać człowieka, który bez względu na wszystko chce osiągnąć swój cel i np. niezgodnie z rzemieślniczymi standardami idzie na skróty w zakresie surowców, czy procesów. Innym razem partacz może oznaczać człowieka, który podejmuje działania, których nie rozumie, nie zna ich przebiegu i wyniku, a odpowiedzialność za nie przerzuca na konsumenta.

Łomża 0,0% to pełnosłodowe piwo o pełnym smaku, jednak pozbawione alkoholu – dokładnie 0,0% alkoholu i 100% piwa. To znaczy, że można je pić bez żadnych ograniczeń – o dowolnej porze.

Ceny najdroższych polskich piw nie jednego mogą zaskoczyć. Listę 10 piw, za które trzeba zapłacić najwięcej opublikował dziennikpiwny.blogspot.com

Przykładem, który budzi wiele wątpliwości, są ostatnio produkty bez laktozy. Nie chodzi jednak o mleko bez laktozy, które rzeczywiście pozbawiane jest tego cukru, ale o sery, które – wg różnych źródeł – zawierają bardzo niewiele lub wcale nie zawierają laktozy, bo w procesie przetwarzania jest ona rozkładana na cukry proste.

Na piwnej mapie Czech można znaleźć ponad 300 działających browarów. Idealna wskazówka dla tych, którzy wybierają się do tego kraju i lubią skosztować dobrego piwa.

Materiałom i wyrobom przeznaczonym do kontaktu z żywnością musi towarzyszyć deklaracja zgodności. Jej celem jest przede wszystkim potwierdzenie, że dany produkt jest zgodny z odpowiednimi wymogami przepisów prawa. Wymóg ten obejmuje tworzywa sztuczne, tworzywa sztuczne z recyklingu, aktywne i inteligentne materiały i wyroby oraz wyroby ceramiczne.

Wśród patogenów rozpowszechnionych w środowisku wodnym dominują bakterie pochodzenia kałowego. Grupa ta jest liczna i bardzo zróżnicowana, stąd i metod ich wykrywania jest wiele. Jedną z nich jest test Colilert – tak czuły i specyficzny, że wykrywa jedną komórkę bakterii grupy coli w obecności tła na poziomie 106.

fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ